Saç Ekimi Hakkında En Sık Sorulan Sorular

Saç Ekimi Hakkında En Sık Sorulan Sorular

Bir insanın kafasında ne kadar saç vardır? Yaş ilerledikçe bu sayı değişir mi?

Bir insanın kafa derisindeki saç teli sayısı 100.000 ile 150.000 arasında değişir. Yeni doğan bir bebeğin kafa derisinin santimetre karesinde 1.000 saç bulunur. 25 yaşındaki bir insanda bu sayı 600 lere kadar düşer. 30 ile 50 yaşları arasında saç yoğunluğu 250-300 civarındadır. Belirgin saç dökülmesi olmasa bile saç yoğunluğu yaş arttıkça azalır.


Tek bir saç telinin ömrü ne kadardır?

Belirli bir yaşam döngüsü geçiren saç teli ortalama 4 ile 6 yıl arasında ömrünü tamamlar.

Şampuan kullanımı saç dökülmesi yapar mı?

Eğer şampuanlar saç dökülmesine neden olsaydı, kafa derisinde, yüzde, omuz ve boyunda bulunan kıllarda da aynı tip alerjk veya cilt reaksiyonlarının olması gerekirdi. Ayrıca, kimyasal olarak doğal defne sabunu ile şampuanlar arasında pek büyük farklılık yoktur. Sonuçta tümü de bazik maddelerdir ve yağları parçalayarak temizlik sağlarlar.

Günlük normal olan saç dökülme miktarı ne kadardır?

Tarama, yıkama ve benzeri işlemler sırasında normal saç dökülmesi 50 ile 100 tel arasındadır.

Saç jölesi, saç spreyi yada saç köpüğü kullanmak saç dökülmesine neden olur mu?

Saç dökülmesinin başlangıcı derinizin altındaki dermis denilen tabakada başladığı için saça direkt olarak dışarıdan etki eden hiçbir madde bu tabakaya erişemez ve bu nedenle saç dökülmesine etki edemezler. Erkek tipi saç dökülmesinin nedeni kesin olarak saptanmıştır ve bu saç kıllarının köklerindeki alıcıların erkeklik hormonu testosteron ve yıkım ürünlerine aşırı duyarlı olmasıdır.

Kimler saç ektirebilir?

Ense, göğüs, sırt gibi vücutlarının çeşitli bölgelerinde verici saç ve kıl bölgesi bulunan herkes kadın erkek fark etmeksizin saç ekimi yaptırabilir.

Saç Ekimi İçin Gelmeden Önce Yapmam Gerekenler Nelerdir?

Eğer Aspirin kullanıyorsanız ekim öncesinden 10 gün önce  bırakmalısınız.

Saç ekiminden 3 gün önce alkol alımını durdurunuz.

Sigara içiyorsanız,  ekimden önceki 3 gün boyunca günde  5 adeti geçmeyiniz. Ekim günü, kanamayı arttırdığı için  sadece 3 adet içmenize izin verilecektir. Ekimin ertesi gününden itibaren  sigara alımında sınırlama kalkacaktır.

Dikişleriniz alınana kadar ilaç alacağınızdan dolayı ekim sonrası 10 gün alkol almamanızı tavsiye ederiz.

Eğer Rogaine saç spreyi kullanıyorsanız 1 hafta önceden bırakınız.

Devamlı kullandığınız bir ilaç ( aspirin, heparin, guatr ilaçları ) veya sürekli bir hastalığınız varsa (şeker hast, tansiyon, kalp yetmezliği, sarılık, kanama bozuklukları vb. gibi ) mutlaka doktorunuzu uyarınız.

Ekimden en geç bir gün önce,  yapılacak olan kan tetkiklerinin sonucunu mutlaka merkezimize getiriniz.

Ekimden önce saç traşı olmayınız ; özellikle ensedeki saçlarınızın mümkün olduğu kadar uzun olmasını öneririz. Ekimden önceki gece saçınızı yıkayınız.

Ekim sabahı kahvaltınızı yapınız ve saat 09.30 da merkezimizde hazır bulununuz.

Ekim sonrası giymek üzere gelirken bir adet şapka (siperlikli ve bezden, arkadan ayarlanabilir geniş bir şapka ) getiriniz.

Ekim sonrası kullanacağınız ilaçlar aşağıda belirtilmiştir.

Saç ekimi ortalama 8-10 saat kadar sürecektir. Refakatçileriniz ameliyat salonuna ve ekim odasına alınmayacağından yalnız gelmenizi öneririz.

Unutmayınız ki, tüm bu önlemler sizin sağlığınız için son derece önemlidir.

Saç Ekiminden Önce Gereken Tahliller Nelerdir?

* AKŞ
* HEMOGRAM
* PTZ
* HBs-Ag, HCV
* HIV ( Elisa )
* FT3, FT4, TSH

İşlem sırasında ağrı olur mu?

Biz saç ekimlerini tamamen ameliyathane şartlarında ve anestezi uzmanı eşliğinde gerçekleştirdiğimiz için, gereken sahalara lokal anestezi de yapıldığından ağrı olmaz. Üstelik uyuşturma için yapılan iğneleri bile duymazsınız.

Saçlarım normal şekilde uzar mı? Özel bakım gerektirir mi?

Ekilen bu saçlar tamamen sizin doğal saçlarınız olduğundan, diğer saçlarınız gibi uzar ve daha önce yaptığınız her işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Ekilen saçlar ne zaman çıkarak kellik görüntüsünü yok eder?

FUT yöntemi ile saç ekimi yaptırdıysanız 3 ay, FUE ile yaptırdıysanız 5 ile 8 ay arasında değişen bir süre sonucunda saçlarınız doğal görünümünü alır.

İşime ve normal yaşantıma ne zaman dönebilirim?

Saç ekimi operasyonu tamamlandıktan hemen sonra bile işinize devam edebilirsiniz. Ancak çok ağır ve tozlu işlerde çalışıyorsanız 1 ya da 2 günlük bir izin yeterlidir. Ayrıca operasyondan sonra şişlik oluşursa görünümünüzden rahatsız olabilirsiniz. İşlem sonrası işyerinizle ilgili raporlar hekimlerimizce düzenlenmektedir.

Saç ekimini nerede ve kime yaptırmalıyım?

Bu konuda tecrübeli, deneyimleri fazla olan, ekip çalışması yapan kişilere operasyonunuzu yaptırmalısınız. Bu ekibin başında mutlaka uzman hekimlerin bulunması teknik, cerrahi ve yasal açıdan zorunludur. Ayrıca, işlemlerin ancak ameliyathane şartları olan cerrahi merkezleri ve hastanelerde yapılması da yasal bir zorunluluktur.Saç ekimini muayenehane veya poliklinik koşullarında yapmak, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından derhal kapatılma gerektiren bir suçtur! O nedenle, bunun bir cerrahi müdahale olduğunu unutmayınız ve uyduruk merkezlerde ucuza maletmeye çalışmayınız.

Saç ekme işlemi ne kadar sürer?

Ekilecek bölgenin açıklık derecesine göre değişmekle birlikte yaklaşık 4-6 saat kadardır. Merkezimizde bu sürede sıkılmamanız için her türlü konforunuz düşünülmüştür. Uzman ekibimiz saç ekimi işlemini gerçekleştirirken siz LCD ekrandan TV izleyebilir, müzik dinleyebilir, gazete veya kitap okuyabilir veya temin edeceğimiz dizüstü bilgisayarla internette gezebilirsiniz. İşlem sırasında kalkarak doğal ihtiyaçlarınızı giderebilir veya dolaşıp hava alabilirsiniz.

Saç ekimi operasyonunun yan etkisi var mıdır?

Kanama, infeksiyon, kist oluşumu, saç büyümemesi ve yara izi gibi saç naklinin istenmeyen yan etkileri oldukça nadir görülür. Modern saç nakli cerrahisi rahat ve kolaydır, sonuçları ise mükemmeldir. Ömür boyu devam edebilen bir süreç olan saç dökülmesi erkeklerin çoğunda (erkeklik hormonlarından dolayı) 40-45 yaşına kadar oluşur. Bu yaştan sonraki yaşlanma sürecinde kafada bulunan tüm saçlar incelir. Modern teknikler ile daha fazla sayıda saç nakli daha az sayıda işlem ile gerçekleştirilebilmektedir. Yani ortalama bir FUE saç ekimi seansı açık alanları kapatmaya genelikle yeterlidir.

Saç Ekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Saç operasyonundan sonra özellikle yara kabukları dökülene kadar saç yıkamalarına dikkat etmek gerekir. Yıkama esnasında şampuan saçın her bölgesine eşit miktarda yayılır ve bastırmadan hafif dokunuşlarla saç derisine masaj yapılarak uygulanır.

Fue yönteminden sonra: Fue ile saç ekiminde saçlar kısa kesildiği için ense bölgenizdeki izler 1 hafta-10 gün kadar görünür halde kalır. Ekimden hemen sonra alım yapılan bölge bandajla kapatılır. Bu bandajı hemen ertesi gün çıkarmanız gerekir. Ardından, bölgeye antibakteriyel pomat sürülür. Ekimden sonra çok fazla açık alanda dolaşmadığınız, çok güneş ışığına maruz kalmadığınız ve mikroplu ortamlarda bulunmadığınız taktirde bu süreç sadece 5-6 gün sürer.

Ekimden sonraki ilk yıkamanız genelde 3. günde ekibimiz tarafından bizzat yapılır ve verilen özel şampuan ve losyonlarla 1 hafta sürer. Bu yıkamaları yaptığınız sürecin sonunda ekim alanı ve alınan alandaki minik kepeğe benzer epitel dokuların kabuklanmaların tamamen dökülmesi gerekir. İyileşme süreci çok hızlıdır. En önemli konu ise ekim alanının ilk günden itibaren hiç bir şekilde darbe almaması ve ellenmemesidir. Açık alanlarda şapka giyilmesi gerekir. Bu yoğun dikkat dönemi sadece 1 haftadır.

Gece ekim bölgesinin zarar görmemesi için tavsiye edilen büyük bir havlunun rulo haline getirilerek yastık haline getirilmesi ve sırt üstü yatış pozisyonudur. Zira uyurken ekim alanın sürtünme vs. sebeblerle darbe alması greftler çıkmasına sebep olabilir. Ense bölgesi vücutta en çabuk iyileşen bölgelerden olduğu için bu yatış pozisyonunda zarar görmeyecektir. Ayrıca bandajı çıkarttığınız ertesi günden itibaren sahanın açık kalması gerekir. Doktorumuzun verdiği bir kaç gün kullanacağınız ilaç ve tavsiyeler haricinde özel bir bakım söz konusu değildir. Ekilen saçlar yaklaşık olarak ilk 1 ayın sonunda dökülürler ve ekimden sonra 3. aydan itibaren yeniden çıkmaya başlarlar. Bu süreç 6 ile 8 ay sürer ve sonunda artık yeni saçlarınızın dökülmemek üzere çıkması tamamlanır.

FUT Yönteminden Sonra: FUT Yöntemi ile yapılan ekim sonrası sürecin tek farklılığı ensedeki durumdur. Diğer herşey FUE ile aynıdır. Sadece ekimden sonraki 8. veya 10. gün ensedeki dikişlerin alınması gerekir. Dikişler alınmadan önceki yıkama sürecinde her yıkamadan sonra bölge ılık fönle kurutulur ve mikrop kapmaması için Betadine sürülür. İlk günden itibaren dikiş bölgesi için hiç kaygılanmanıza gerek yoktur. Cerrahi usullere uygun ve steril şartlarda yerleştirilen dikişlerin açılması söz konusu değildir.

Saç Ekiminden Sonra Kullanılacak İlaçlar Nelerdir?

1-Cipro 500 mg. Tablet
2-Apranaks forte tablet
3-Prednol 16 mg. Tablet
4-Bepanthol Losyon
5-Benexol draje ve
6-Baticon Solüsyon
7-Sebamed Şampuan.

Ekilen saçlar dökülür mü?

Ense bölgesinde bulunan saçlar daha kalın ve dayanıklı olduğu için, ayrıca erkeklerde saç dökülmesinin nedeni olan hormona duyarlı olmadıkları için ekildiklerinde dökülmezler.

ESTETİK, ESTETİK CERRAHİ, GÖĞÜS ESTETİĞİ, MEME BÜYÜTME, MEME ESTETİĞİ, SAÇ EKİMİ, SAÇ EKTİRME, SAÇ EKİMİ MERKEZİ, FUT, FUE, KAŞ EKİMİ

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !